Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

FİLİSTİN SAVAŞARAK NEYİ ÇÖZEBİLECEK?

Reklam Alanı
FİLİSTİN SAVAŞARAK NEYİ ÇÖZEBİLECEK?
Ramazan DUMAN( info@art48.com.tr )
11 Ekim 2023 - 6:36
Reklam Alanı

 

21. yüzyılda yaşamış olmamıza rağmen iki ülke arasındaki sorunların savaş, kan, acı ile sonuçlandırmaya çalışmalarını kabul etmek oldukça zor. Evet dünya geçmiş yıllara nazaran savaşları daha çok konuşmaya başladı. Önce Rusya- Ukrayna savaşı ardından Filistin-İsrail çatışmaları, Kuzey Kore’nin diğer ülkeleri tehdidi derken 3. Dünya savaşı mı çıkıyor? demeden edemiyoruz.

Malum ortadoğu yıllardır karışık. Bu bölgede biz dahil müslüman ülkelerin yüzü bir türlü gülmedi. Cahiliyet, ekonomi, uç gruplar, ileri dinciler gibi unsurlar, emperyal güçlerin ekmeğine yıllarca yağ sürdü ve sürmeyede devam ediyor. Bu gibi grupları eline biraz para bir de silah verince bir anda dünyası değişiyor. Daha önce İşid’i daeş’i gördük. Hangi müslüman “Allahü Ekber” diyerek başka bir müslümanın başını kesebilir.

FİLİSTİN BU YOLLA ZARARDAN BAŞKA BİR ŞEY GÖRMEZ

İsrail ve Filistin’in mücadelesi yıllardır bildiğimiz bir konu. Karşılıklı çatışmaların olduğu çoğu zaman tarafların birbirine zarar vermesiyle son bulan klasik sokak atışmalarıydı. Fakat cumartesi günü Gazzeden yapılan saldırılar ve roket atışları Dünya’yı şaşkına çevirdi. Kimse Gazzeden böyle bir saldırı beklemiyordu. Uzun süren sessizliğin bozulması, güç kaybeden Netenyahu’yu yeniden harekete geçirdi ve savaş kararı alarak halkın gözünde yeniden kahraman oldu. Savaş kararı zaten İsrail halkının istediği bir yoldu. Daha önce saldırılar çoğunlukla İsrail tarafından yapılıyordu. Bu sefer Gazze’nin saldırıyı başlatması İsrail için savaş kararı almasında etkili oldu.

Üzüldüğüm nokta Filistin’in ABD, Almanya, Hindistan gibi ülkeleri arkasına alan ve tam destek gören İsrail ile nasıl savaşacağı. Tabi burada yaşayan müslümanların hayati tehlikesi. Düşünün bu ülkeleri arkasına alan bir İsrail, kara harekatı başlattığında neler olur? En büyük korkum yine olan müslümanlara, çocuklara, kadınlara yani masum insanlara olacak.

ÇÖZÜM OLMAYACAKSA SAVAŞ NİYE?

Hamas’ın saldırılara başlaması birçok şeyin ateşlenmesine neden oldu? Saldırılar iyi güzel ama amaç ne? Bu saldırılarla kendi halkının yarasına merhem olabilecek misin? bir kere orantısız güç var ortada. Gazze bu saldırılar ile ne bir karış toprak alacak ne o bölgede üstünlük kuracak ne de İsrail’i korkutmuş olacak. Peki ne olacak? tabiki daha fazla savaş, gözyaşı, kan dökülerek intikam alma hırsı doğacak.

Küresel güçler ile savaşa ya da çatışmaya giren hiçbir müslüman ülke başarılı olamadı. Irak, Suriye, Libya, Pakistan, Filistin, Lübnan bakın bu ülkelerin hepsi bir bahaneyle ya savaşa ya da çatışmalara sürüklendi. Kiminin petrolü, kiminin yer altı madenleri sömürüldü. Bazılarının rejimi budeğişti bazıları hala iç savaş yaşıyor. Velhasıl ortadoğu, afrika gibi müslümanların yaşadığı ülkelerde hep karışıklılık var.

BİZİM İÇİN ÇOMAĞIN İKİ UCUDA PİSLİK MİSALİ

Bu durumda kim ne yaparsa yapsın diyecek durumda değiliz. Sonuçta yaşananlar hemen sınırımızda yaşanıyor. Hal böyle olunca yanıbaşımızda olumlu ya da olumsuz ne yaşanıyorsa bizi direkt etkiliyor. Gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaya çalışan bir ülke olarak konumumuz gerçekten zor. Bir tarafta müslüman ülkeler diğer tarafta iş birliği ve ticaret yaptığımız ülkeler. Hangisinden yana olursanız diğer taraf gönül koyacaktır. Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanı’mız İsrail ve Filistin saldırılarında her iki tarafı da itidalli olmaya davet etti. Olması gereken de buydu zaten.

Ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz bu durumda bir de komşularımızın sorunlarıyla uğraşacak değiliz. Terör belası zaten ülkemizin yıllarını harcadı. En yakın yaşadığımız FETÖ olayları da işin çabası. Artık ülke olarak ah vah edecek durumda değiliz. Kendi göbeğimizi kesmenin zamanı geldi de geçti bile. Her ne olursa olsun, kim darılırsa darılsın artık ülke menfaatleri dışında hiçbir şey bizi ilgilendirmemeli.

Son olarak savaşların olmadığı bir dünya temennisiyle yazımı noktalıyorum.

Kalın sağlıcakla

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.