Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

Batı Azerbaycan’a Dönüş

Reklam Alanı
Batı Azerbaycan’a Dönüş
23 Mayıs 2024 - 6:19
Reklam Alanı

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi sinema salonunda 16 Mayıs 2024 tarihinde önemli bir etkinlik düzenlendi. Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşları Devlet Destek Ajansı ile Medya Çalışmaları ve İzleme Merkezi tarafından organize edilen “Batı Azerbaycan’a Dönüş” başlıklı etkinlik, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kırgızistan Büyükelçiliği’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinlik, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin “IV. Uluslararası İletişim Sempozyumu: Dijital Çağda Dezenformasyon” sempozyumu çerçevesinde düzenlendi.

Etkinliğe, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kırgızistan Büyükelçisi Latif Seyfaddin Oğlu Gandilov, Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşları Devlet Destek Ajansı temsilcileri, Medya Çalışmaları ve İzleme Merkezi Başkanı Zaur Garipoğlu, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Vekili Prof. Dr. Almaz İbrayev, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk ve Doç. Dr. Kamalbek Karımşakov, Genel Sekreter Prof. Dr. Oktay Özgül, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kırgızistan Büyükelçisi Latif Seyfaddin Oğlu Gandilov, etkinliğin önemine vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajından da anlaşıldığı üzere, biz anlaşmaya hazırız. Biz, sadece kendi yerimizi istiyoruz.”

Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ise konuşmasında Azerbaycan ile Türk devletleri arasındaki kardeşlik, kültürel ve siyasi bağlara vurgu yaptı. Prof. Dr. Ceylan, “Üniversitenin etkinliklerinin çoğu, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kırgızistan Büyükelçisi Latif Seyfaddin Oğlu Gandilov’un katılımıyla gerçekleşiyor. Bundan dolayı çok mutluyuz.” dedi ve etkinlikte verilen bilgilerin faydalı olacağına inandığını belirterek düzenleyenlere teşekkür etti.

Medya Çalışmaları ve İzleme Merkezi Başkanı Zaur Garipoğlu ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasındaki kardeşlik ilişkisine dikkat çekti. Garipoğlu, “Bu ilişkiler sonucunda Türk Dili Konuşan Devletler, Türk Devletleri Teşkilatı hâline geldi. Bu çok önemli bir şey çünkü bundan önce kendimize Türk dili konuşanlar diyorduk. Biz artık Türk devletleriyiz. Birlikte güçlüyüz. Ne kadar birlik olursak o kadar güçlü oluruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda Medya Araştırma ve İzleme Merkezi tarafından katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk ve Manas Radyo Müdürü Erdoğan Altun’a plaket takdim edildi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.