Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

ABD’DE SEÇİM VARİANTE’Sİ

Reklam Alanı
ABD’DE SEÇİM VARİANTE’Sİ
Seyfettin AYAKYAY( seyfettin@art48.com.tr )
15 Mart 2024 - 6:39
Reklam Alanı

ABD’DE SEÇİM VARİANTE’Sİ

Sevgili Okurlar; ‘
ABD seçimlerinde başkanlık adaylarının tek bir hedefleri vardır; Ülkelerinde karma ulus toplulukları yaratarak, Amerika vatandaşlık algısı ile hedefledikleri “uzun mızraklılar” ideolojisine yönelik, Dünya devletleri içerisinde güçlü “Emperyalist” işgalci yayılmacılık konumlarını geliştirmektir.

Seçimlerde adayların demokratik seçim sistemi ile eyaletler bazında güç gösterisi kazanımı ile liderlikte hedefe taşınması yapılmaktadır. ABD’de hiçbir parti başkanı kendisini seçimlerde başkanlık için tek aday gösteremiyor.
ABD’de Variante gelişmiş mevcut konuma yan anlamı alternatif olarak bilinen bir yayılma hareketi olarak görülmektedir. Türkçemiz de bu duruma “varyant” denilse de. Tıbbı terimle bulaşıcı virüsün artarak yayılması anlamına gelmektedir.
ABD Başkanı Joe Biden, 7 Şubat Perşembe günü yaptığı yıllık rapor konuşmasını zorlukla tamamlamaya çalıştı. 8 Şubat Cuma günü Pensilvanya’da seçim kampanyasını hangi ortamda gerçekleştirdiğini artık anlamamız gerekmektedir.
Her iki adayın sekiz ay boyunca birlikte olacakları bir süreç düşünün, Biden başkan olarak görev yaparken, Trump kendisine karşı açılan bir dizi ceza ve hukuk davalarıyla ilgilenmek zorunda kalacak. Bu süreçte son derece zorlu bir mücadele olması bekleniyor. 7 Şubat Perşembe günü televizyonda yayınlanan bir konuşmasında J. Biden, “selefi” olarak adlandırdığı Trump’u Amerikan demokrasisine yönelik varoluşsal bir tehdit olarak nitelendirdi.
Yıllardır yazılarımda ABD’de bölünme çan’ları çaldığını vurguluyorum. J. Biden’in son konuşması kaçınılmaz bölünme ayrıcalığının kapılarına dayandığını işaret etmektedir. Sekiz aylık süreçte, Biden’ın kendisi değil yardımcılarının seçmenlere Trump’ın neden Richard Nixon’dan bu güne kadar en düşük oy oranıyla başkanlık seçimlerini kaybettiğini anlatmaya çalışacaklar. Bu durum karşılıklı mesaj savaşına da dönüşebilir.
Bu arada Trump, Biden’ın göreve gelmesinden bu yana tüketici fiyatlarının yüzde 20’ye yakın arttığını öne çıkarmaya, (Meksika) güney sınırındaki göç krizine dikkat çekmeye, seçmenlere Biden’ın yaşını ve sağlık durumunu hatırlatmaya çalışacağı görülmektedir. Trump’un, Biden’ın görev süresi boyunca ortaya çıkan Ukrayna ve Gazze savaşlarındaki politikalarının yanlış tutumunun ABD’nin uluslar arası dış politikalarını yaraladığını belirterek, savaş karşıtı seçmenlerin oylarını kazanmayı hedefleyeceği görülmektedir.
Trump aynı konuma Ortadoğu “Arap Baharı” dediği BOP projesi ile Libya,Mısır, Irak ve Suriye üzerindeki politika yanlışlıkları nedeniyle seçmenlerin oylarını kaybetmişti.
Önemli bir yorum açıklaması, Buffalo Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Jacob Neiheisel’den geliyor; “Her iki adayın da kampanyalarının ilerleme konusunda ne istediğini gördük” diyor. “Sanırım onların bu mesajlara ellerinden geldiğince uymaya çalıştıklarını göreceğiz; dünyadaki durum ve iç istihbaratlarının izin verdiği ölçüde.” Hareket etme zorundadırlar anlamına gelen uyarı düşündürücü olmaktadır.
Jacob Neiheisel “Açıkçası, Trump’ın kampanyası şu mesajı veriyor: “Ekonominin güçlü olduğu, KOVİD öncesindeki eski güzel günleri hatırlayın. Bu tür bir şeyi benimle ilişkilendirmenizi istiyorum.” dercesine, “Bu açıklama sorunu şu ki insanlar sadece o zamanları değil, aynı zamanda Kovid zamanlarını da hatırlayacak. Bu yüzden bu mesajla zor zamanlar geçireceklerini düşünüyorum.” diyor.
ABD’de her iki Başkan adayı, kampanyalarını demokrasinin savunucusu olama görüntüsünde, seçimi kazanmanın formülü olduğu fikrinden oldukça emin göründükleri kampanya süreci söylemlerinden ortaya çıkmaktadır. Eylem ve söylemler biri birini bütünlemediğinden, ABD’de seçimler Variante konumuna gelişmiştir.
Sağlıklı yaşayın “Variante” den korunarak, sağlıcakla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.