Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

Vali Ünlü Başkanlığında Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Reklam Alanı
Vali Ünlü Başkanlığında Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
13 Haziran 2024 - 11:07
Reklam Alanı

Manisa Valisi Enver Ünlü başkanlığında Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, 15 Nisan-10 Haziran 2024 döneminde Manisa’da yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Vali Ünlü, vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzurlu ve güvenli bir ortamda geçirmesi amacıyla alınan tedbirlere ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Vali Ünlü açıklamasında;

Kıymetli Manisalılar,

Manisa’nın huzuru için; halkımızın huzur ve refahını tehdit eden terör örgütleri, organize suç örgütleri, zehir tacirleri, kaçakçılar, asayişi bozanlar başta olmak üzere tüm karanlık odaklarla Manisa’mızda kararlılıkla mücadele etmeye devam ediyoruz. Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız ile birlikte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada özveriyle 7 gün 24 saat çalışmaya devam edeceğiz.

Bu kapsamda, 15 Nisan-10 Haziran tarihleri arasında ilimizde yapılan asayiş ve güvenlik çalışmalarına ilişkin bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlimizde 15 Nisan tarihinden 10 Haziran’a kadar olan süreçte 1 Milyon 704 Bin 190 kişi sorgulanmış, 7 bin 206 kişi yakalanmış, 963 şahıs gözaltına alınmış, 843 şahıs tutuklanmıştır.

Güvenlik birimlerimizce yapılan çalışmalarda kayıp olan 286 şahıs bulunmuştur. Şahıs sorgulama işlemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %74, yakalanan şahıs işlemlerinde %20 oranında artış yaşanmıştır.

Yine aynı dönemde ilimizde bin 10 yaralamalı kaza meydana gelmiş, bu kazalarda bin 531 kişi yaralanmıştır. Ayrıca meydana gelen 7 ölümlü kazada ne yazık ki 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Kazalarda yaralanan ve ölen vatandaşlarımızın sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık %36 artış göstermiştir. Bu sebeple vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak, trafik kazalarının önüne geçmek, sürücü ve yolcuları bilgilendirmek, kurallara uymayanları tespit ederek gerekli işlemleri yapmak üzere trafik ekiplerimiz tarafından yapılan denetimler sonucunda;

501 bin 317 araç sorgusu yapılmış, 4 bin 914 araç trafikten men edilmiştir. 3 bin 833 işçi ve okul servisi denetlenmiş, kurallara uymadığı tespit edilen 770 araca işlem yapılmıştır. Araç sorgulamalarında geçen yılın aynı dönemine göre %28’lik artış gerçekleşmiştir.

Bir diğer önemli başlığımız ise uyuşturucu tacirleri ile mücadeledir. Bizler, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu uyuşturucu tacirlerine zehirletmemek konusunda kararlıyız. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Manisa’da zehir tacirlerine göz açtırmıyoruz.

Zehir tacirleriyle mücadelede 15 Nisan tarihinden 10 Haziran’a kadar olan dönemde 157 narkotik operasyonu yapılmış, operasyonlarda 4 bin 289 adet narkotik ilaç, yaklaşık 1 Milyon 300 bin dolu ve boş makaron, 788 gram Metamfetamin, bin 839 kök kenevir, 10 Bin 916 adet sentetik hap, 333 adet Ecstasy hap, bin 783 gram uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

Yine Manisa’nın huzuru, Türkiye’nin huzuru için eli kanlı terör örgütlerine yönelik operasyonlarımız da devam etmektedir.

İlimizde FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik yapılan 27 operasyonda 87 şahıs yakalanmış, 35 şahıs tutuklanmıştır. Yapılan terör operasyonlarında geçen yılın aynı dönemine göre %70’lik artış meydana gelmiştir.

7 gün 24 saat boyunca şehrimizin her köşesinde görev yapan güvenlik birimlerimiz asayiş operasyonlarında ise 229 adet ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve kuru sıkı silah, bin 524 adet farklı şekillerde fişek ele geçirmiştir. Asayiş ekiplerince 39 çalıntı motosiklet bulunarak sahiplerine teslim edilmiştir.

Kaçakçılık operasyonları kapsamında ise ilimizde 88 operasyonda, 519 kilo tütün, 142 paket sigara, 278 şişe alkol, bin 249 litre alkol ele geçirilmiştir.

Ayrıca tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonlarda 8 adet tarihi eser ve 34 adet sikke ele geçirilmiştir.

Doğrudan ya da dolaylı olarak menfaat temin etmek üzere yasal olmayan yollar kullanılarak ülkeye yabancı kişilerin sokulması, ülke vatandaşlarının ya da yabancı kişilerin başka bir ülkeye çıkarılması kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda ise İlimizde 8 Göçmen Organizatörü ve 52 göçmen kaçağı yakalanmıştır.

Kıymetli Manisalılar;

9 günlük Kurban Bayramı tatili başlıyor. Binlerce vatandaşımız ailelerine ve sevdiklerine kavuşma heyecanının acıya dönüşmemesi ve vatandaşlarımızın gidecekleri yere salimen ulaşabilmeleri için,

İlimizde bayram tatili süresince alınan TRAFİK tedbirleri kapsamında;

· 403 personel

· 8 drone

· 1 cayrokopter ile trafik denetimi yapılacaktır.

ASAYİŞ hizmetleri kapsamında ise;

· 4 bin 792 personel

· 796 asayiş ekibi

· 38 motosiklet

· 15 drone

· 2 dedektör köpek ile görev yapılacaktır.

Bayramı sevinçle, tadında yaşayabilmek için; bayram tatilinde ailelerinin ve sevdiklerinin yanına gitmek üzere yola çıkacak olan sürücülerimizin trafik kurallarına her zamankinden çok daha fazla riayet etmelerini, emniyet kemeri, aşırı hız gibi trafik kuralı ihlallerinden kaçınmalarını, uykusuz, yorgun araç kullanmamalarını önemle rica ediyoruz.

Unutmayalım; her bir trafik kuralı, bir hayat kadar değerlidir!

Yine önemli bir konu başlığımız orman yangınları;

Bayram tatili ve hava sıcaklıklarının yükselmesinin, orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğine sebebiyet vereceği, buna bağlı olarak da orman yangını riskinin yükseleceği öngörülmektedir.

Özellikle yangın riski yüksek alanlarda ormanlık alanlara girilmesi, buralarda konaklanması ve ateş yakılması başta olmak üzere kısıtlamalara gidilmiş bu konuyla ilgili gerekli bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Maalesef ki anız yakılması, bağ bahçe temizliği sebebiyle de zaman zaman bizleri üzen hadiseler meydana gelmektedir. Bu konuyla ilgili defaatle uyarılarımızı tekrar ediyoruz. Anızların yıkılmasına, bağ ve bahçe temizliğinde malzemelerin yakılmasına müsaade edilmeyecektir.

Özellikle emniyet ve jandarma birimlerimiz, orman teşkilatımız, belediye zabıtalarımız ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız Valiliğimiz koordinasyonunda gerekli tüm tedbirleri

almaktadır. Vatandaşlarımızın da bu uyarılara riayet edeceğine gönülden inanıyor, bu konuda dikkatli olmalarını önemle rica ediyorum.

 

2023-2024 Eğitim Öğretim döneminin Cuma günü sona ermesiyle birlikte il genelinde bin 174 okul ve kurumda 305 bin 606 öğrencimiz karne heyecanı yaşayarak tatile çıkacak.

Gençlerimiz, ülkemizin geleceğidir ve onların donanımlı, bilinçli bireyler olarak yetişmeleri hepimizin ortak hedefidir. Bu doğrultuda, tatil dönemlerini sadece dinlenme değil, aynı zamanda kendilerini geliştirme fırsatı olarak değerlendirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından il genelinde cimnastik, atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, yüzme başta olmak üzere toplam 26 branşta gençlerimizin fiziksel sağlığını koruyup, takım ruhu ve disiplin gibi önemli değerleri kazanmalarına katkı sağlayacak yaz spor okulları ve engelsiz spor okulları yaz tatili boyunca aktif olacaktır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği görsel sanatlar, müzik, bilişim ve bunların alt alanlarına yönelik açılacak olan yaz okulları ile gençlerin bilim ve sanattan kopmadan bilgi birikimlerini artıracak ve yeni yetenekler keşfetmelerine olanak tanıyacak verimli bir tatil geçirmeleri için çalışmalar planlanmıştır.

Manisa İl Müftülüğünün 370 Kur’an Kursunda ve bin 761 camide 22 yaş altı kişilere yönelik Yaz Kur’an kurslarında düzenleyeceği manevi ve kültürel etkinlikler de gençlerimizin ahlaki ve kültürel değerlerini pekiştirecektir.

Tüm bu programlar, gençlerimizin ilgi alanlarına göre geniş bir yelpazede seçenekler sunarak onların zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları, sporla ve sanatla uğraşmaları, tatillerini en iyi şekilde değerlendirmelerini amaçlamaktadır. Gençlerimizin bu fırsatlardan en iyi şekilde faydalanacaklarına yürekten inanıyor, gençlerimize sağlıklı, huzurlu ve verimli bir tatil diliyorum.

Her bir vatandaşımızdan rastladığı, gördüğü olumsuzluklarda 112’yi arayarak bildirimde bulunmasını özellikle istirham ediyor, birlikte daha huzurlu bir şehir inşa edeceğimize inanıyorum. Özellikle uyuşturucu ile mücadelede vatandaşlarımızın bize destek olmasının ne kadar önemli olduğunu ve vatandaşlarımızın ihbar ve şikayetlerinin bizim işimizi kolaylaştıracağını bir kez daha herkese hatırlatmak istiyorum.

Bu bilgiler ışığında Manisa’mızda huzuru ve asayişi tehdit eden tüm odaklarla mesai mefhumu gözetmeksizin, yılmayan bir azim ve kararlılıkla mücadele edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Bu vesile ile Manisa’mızın huzuru, bölgemizin huzuru ve Türkiye’nin huzuru için emek sarf eden bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Manisalı hemşehrilerim başta olmak üzere tüm İslam Aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyorum

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.