Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

ÖZBEKLER TÜRKİYE’DE NEVRUZ KUTLADI

Reklam Alanı
ÖZBEKLER TÜRKİYE’DE NEVRUZ KUTLADI
27 Mart 2023 - 18:40
Reklam Alanı

ÖZBEKLER TÜRKİYE’DE NEVRUZ KUTLADI

Özbekistan’dan gelen bir grup Özbekli, Özbek Büyükelçiliği, Özbey’im Derneği Türkiye’de bir grup destek etkinlikleri yaptı.

Başkentin yüksek ve güzel tepelerinden birinde yer alan Görkem kalede planlanan toplantının ev sahipliğini Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Elçiliğe bağlı olarak düzenlenen Uluslararası “Özbey’im” Derneği yaptı.

Fırınlarda ateş yakıldı.  Türk halklarının eski ve bahar yemekleri olan suma lak,   somsa, mantı hazırlandı.  Fırınlarda ekmekler yapıldı.  Özbek   Pilav pişirildi    ve lezzetli bir sofra hazırlandı.    Bu etkinlikte üç amaç vardı:

Öncelikle   Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen ve “Yüzyılın Felaketi” olarak anılan depremde hayatını kaybedenleri anmak, bu zor günlerde Türk halkının yanında olmak kardeşlik gücünü   hissettirmek, Türklerin kadim bayramı Nevruz ve tüm   İslam aleminin   Ramazan ayı kutlandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin anısına Kur’an-ı Kerim okundu.

Ankara’daki büyükelçilikler, uluslararası dernekler ve konseylerin temsilcileri, Türk halkına taziyelerini ileterek baş sağlığı dilediler.

Etkinliğe gelen 300’ü aşkın davetli arasında deprem bölgesindeki çocuklara özel yardım duyurusu yapıldı.  Bağışlar ve oyuncaklar toplandı.

22 Mart’taki etkinlik Hatay’ın Ovakentin’de 21 Mart’ta düzenlenen Nevruz kutlamasının büyük ilgi gördü.

Ankara’daki Özbek Büyükelçiliği ve Uluslararası “Özbegim” Derneği, depremden etkilenen ve şu anda çadırlarda yaşayan Ovakent halkına çorba ve sumalak ikramında bulundu.  Kadınlar ve

çocuklara Özbekistan’dan getirilen milli  elbise,  futbol forması,  kitap, uçurtma ve diğer hediyeler takdim edildi.

Özbek-Türk dostluğunun simgesi haline gelen resmi çizen ressam  Sarvar Farmonov’un düzenlediği resim dersi herkesin gönlünde yer  aldı.

Futbol ve  uçurtma şenligi çocuklar   için gerçek bir  bayram yaşattı.

Nevruz,  Turkiy halklarının eski ve yaygın bir bayramıdır.

Türk halkları iyi günde de zor günde de her zaman birbirine destek olmuştur.  Bu tür bir dostluk ve uyum, bugün halklarımız arasındaki ilişkilerin sağlam bir temelidir.

Muazzam Ibrahimova.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.