Reklam Alanı
Reklam Alanı

Ege Denge

Reklam Alanı

BODRUM’UN GÖLGESİNDEKİ IŞIK

Reklam Alanı
BODRUM’UN GÖLGESİNDEKİ IŞIK
Seyfettin AYAKYAY( seyfettin@art48.com.tr )
24 Haziran 2024 - 5:50
Reklam Alanı

Sevgili okurlar
Genelde Bodrum ifadeleri karanlık mahzen veya zindan anlamımda kullanılır, Bodrum kelimesinin başına “MİLAS” eklenince ilk aklımıza gelen Milas – Bodrum Havaalanı oluyor. 22.06.2024 Cumartesi günü, Milas- Bodrum Hava alanından Azerbaycan Bakü’ye kızım S.M.Şahbazlı’yı, AZAL Azerbaycan Azal Havayolları şirketine ait, Azal Havayolları ile yolcu etmek üzere Didim’den Milas Bodrum Havaalanına götürdüm. Havaalanı gerçekten Milas ve Bodrum’un ihtişamına yakışır bir tesis yapısına sahip olduğu, temizlik ve hijyenik olması, Personelin giriş karşılamaları hitap şekilleri gayet itinalı. Avrupa veya Asya’da Havalimanlarındaki genelde Hava limanlarının “Gestapo” itici bakışlarından ziyade, yön verici hareketler dikkatleri çekmekteydi. Kızımın Hamile olması münasebeti ile bilet ve Bagaj kabul yerine giriş yaparak yardımcı olmaya çalışırken, görevli personel uçuş kuralı gereği hamilelik raporunu istedi 30 haftalık hamilelik süreci olduğundan, forum doldururken raporu takdim ettik. Rapor 14 Haziran tarihli olarak, Kurban Bayramı Resmi tatilin den 1 gün önce alınmıştı, resmi tatil henüz bitmeden 22 Haziranda uçuş yapılıyordu Raporların kullanımı 7 günü kapsıyormuş, yeni rapor alma imkanı resmi tatil nedeniyle olmadığını uçuşa 2 saat kaldığını yardımcı olmalarını talep ettiğimde, Bilet ve Bagaj personeli duygulu bir şekilde bakarak, düzenlediği formu alarak bölüm müdürleriyle görüşmek için idari birime geçti, bu arada diğer personel bölüm şefine durumu iletince etrafımızda bir yönetici ilgi çemberi oluştu. Azerbaycan’dan Gelerek tekrar uçuş yapacak olan, Azerbaycan AZAL Şirketine ait uçağın kabin görevlileriyle Havaalanı personeli görüşmeler yaparak durumu izah ettiler. Sorumluluk “Beyan kabulü” ile uçuş izni almış oldular. Uçuş gerçekleşti. uçağın sağ salim Bakü Havaalanına iniş yapmış olduğu bilgisini alınca duygularım kabardı galiba..
Fiili yaşadığım bu durum ve Hava alanı ve Azerbaycan’a ait, “Azal” Şirketi personelinin görev anlayışını çözümden yana kullanan personeline eleştiriden ziyade övgü ve teşekkür etmem gerektiğini düşünerek, Milas Bodrum Havalimanını bütünsel inceleme gereği duyum. Karşıma çıkanlar bu yazıyı yazmama vesile oldu. Karşıma ne mi? Çıktı, İncelediğimde Azal Şirketi ile uçuş yapan yolcuların genelde İnternet üzerinden alış yaptıkları biletlerini iptal ettirmek istediklerinde yaşadıkları sorunlar, iade bedelleri veya Uçakla taşıtmak istedikleri hayvanlarının kabul şartları üzerinden eleştirdiklerini gördüm. AZAL Şirket istatistik memnuniyet konumuna bakarken şirketin iç faaliyet raporunda 2023 Ocak Aralık ayları açıklama konumu ilgimi çekti. Azal Havayolları için yazılan tüm istatistik bilgilerini görmüş oldum. Puanlama konumu; Beş Yıldız %11.1 Dört Yıldız 0 Üç Yıldız 0 İki Yıldız %11.1 Bir Yıldız %77.8 ve bu durum şeffaf olarak net bilgilerinde yazılmaktaydı.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) açıkladığı verilere göre; Türkiye’deki havalimanlarını kullanan toplam yolcu sayısı Ocak-Eylül döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11 oranında artış göstererek, 128 milyon seviyesine ulaştığını belirtiyor. Milas Bodrum havaalanı işletmesini TAV Havalimanları işletmeciliğini yüklenmiş. Türkiye’de işletmesini üstlendiği havalimanları olan Istanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir A. Menderes, Antalya Gazipaşa ve Milas-Bodrum iç hatlar terminalinin toplam yolcu sayısının, Türkiye’deki havalimanlarının toplam yolcusuna oranı geçtiğimiz yıla göre aynı seviyede %48 seviyesinde gerçekleşmiş. (DHMİ) açıkladığı verilere göre; Türkiye’de havalimanlarında iniş kalkış yapan toplam ticari uçak sayısı Ocak-Eylül döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %12 oranında artış göstererek, 900 bin seviyesine ulaşmıştır. TAV Havalimanları’nın Türkiye’de işletmesini üstlendiği havalimanları olan Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir A. Menderes, Antalya Gazipaşa ve Milas-Bodrum iç hatlar terminaline iniş-kalkış yapan toplam ticari uçak sayısı, Türkiye’deki havalimanlarına iniş-kalkış yapan toplam uçak sayısına oranı geçtiğimiz yıla göre aynı seviyede %50 seviyesinde gerçekleştiği belirtiliyor. Milas Bodrum Havalimanı aynı zamanda çevre dostu projelere sahip olduğu, otopark sundurmasının üzerine kurulan güneş panelleri hem araçlara gölge sağlıyor, hem de elektrik üretiyor.Geniş bir alanda kurulu bulunan Milas Bodrum Hava alanı, doğa güzelliği dikkati çekerken Havaalanı işletmecisi TAV personellerinden tanıma imkanı bulduğum, hizmet anlayışları ile iş ahlakı, işe adapte olma ve takdire şayan olan personellerini belirtmeyi görev saymaktayım. Sayın Murat sert, Gökçe Nil Öner, ve Seden Şahin’den oluşan ve bu güzel ekibe sahip olan TAV’ı kutlamak istiyorum. Gazetecilik meslek gereği, objektif eleştirilerin yapıldığı gibi, güzelliklerinde serğilenmesi gerektiğine inanmaktayım.
Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.